“Recenzja książki dr Małgorzaty Talarczyk „Anorexia nervosa – w sieci pułapek. W oparciu o wybrane publikacje autorskie”
Autorem książki jest psycholog kliniczny i psychoterapeuta, dr n. med. Małgorzata Talarczyk, zajmująca się od wielu lat terapią pacjentek z problemami odżywiania i to zarówno anoreksji jak i bulimii .W opracowaniu swoim zawarła doświadczenia praktyczne oraz rezultaty dokonań naukowych , które gromadziła pracując z pacjentkami w ramach leczenia stacjonarnego w Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży UMP oraz w ramach ambulatoryjnej praktyki prywatnej. Prezentowana książka zawiera więc unikalne w literaturze połączenie wyników badań naukowych z praktycznymi doświadczeniami psychologa i psychoterapeuty.
Poszczególne rozdziały w sposób niezwykle interesujący wprowadzają czytelnika w niuanse rozumienia zaburzeń odżywiana w aspekcie nie tylko psychologicznym. Cenne jest połączenie prezentowane w drugim rozdziale, psychologicznych elementów zaburzenia z kontekstem filozoficznym i uwarunkowaniami społecznymi. W Polskiej literaturze przedmiotu jest to próba nowatorska, dotychczas w ten sposób nie publikowana. Rozdział trzeci stanowi rzetelne opracowanie dotychczasowej wiedzy o anoreksji ,poparte wynikami własnych badań . Obszerny rozdział czwarty prezentuje własne doświadczenia i realizowane programy terapii w leczeniu stacjonarnym i ambulatoryjnym. Dr Talarczyk prezentuje tu autorski program terapii grupowej oraz psychoterapii opartej na pracy z obrazem własnego ciała pacjentek. Niezwykle ważne są także uwagi dotyczące doświadczeń w zakresie terapii rodzin. Podsumowując ten rozdział można stwierdzić ,że stanowi on doskonały wzorzec do nauki psychoterapii indywidualnej , grupowej i rodzinnej stosowanej w leczeniu anoreksji. Ważnym elementem tego rozdziału jest też przedstawienie perspektywy istniejących problemów z punktu widzenia pacjentek i ich rodzin, co pozwala lepiej zrozumieć wspomniane w tytule pułapki czekające na terapeutę.
Podsumowując uważam, że książka zawiera bardzo cenny materiał praktyczny i naukowy. Jest napisana przystępnym językiem co powinno ułatwić lekturę nie tylko fachowcom, ale i wszystkim czytelnikom zainteresowanym problemem anoreksji.
Na polskim rynku wydawniczym stanowić ona powinna ważną pozycję zaspakajającą zapotrzebowanie na rzetelny opis problemu jadłowstrętu psychicznego i możliwości realnej pomocy terapeutycznej”.
Prof. zw. dr hab. med. Andrzej Rajewski
Specjalista psychiatrii i psychiatrii dzieci i młodzieży